Jak zdobyć uprawnienia na wózek widłowy?

Okazuje się, że zawód operatora wózków widłowych ma doskonałe perspektywy. W Polsce nadal brakuje osób, które posiadają uprawnienia na tego rodzaju sprzęt. Jednocześnie wózki widłowe są coraz częściej stosowane, są już powszechniejsze niż wózki dwukołowe. Wszystko dlatego, że wyręczają fizycznych pracowników, pozwalają transportować towar o wadze nawet kilku, kilkunastu ton. Wózek widłowy to na magazynie, w hurtowni czy sklepie o dużej powierzchni znaczne ułatwienie, a praca dzięki niemu przebiega sprawnie, wydajnie, z lepszym efektem. Finalnie przedsiębiorstwo może generować większe zyski.

Kto może być operatorem wózków widłowych?

Pracę na wózku widłowym może wykonywać jedynie osoba w pełni sprawna fizycznie, odpowiedzialna, znająca zasady bezpieczeństwa. Operatorzy wózków widłowych to doskonali planerzy, tzw. zadaniowcy. Nie da się ukryć, że jest to praca nieco żmudna i może wydawać się mało rozwijająca. Jest jednak świetną opcją dla introwertyków, którzy dobrze pracują samodzielnie, a nie w zespole. Warto również podkreślić, że operator wózka widłowego może liczyć na nieco wyższe wynagrodzenie, a takie zapewnia mu właśnie posiadanie konkretnych uprawnień.

Kurs na operatora wózków widłowych

Aby móc operować wózkiem widłowym, konieczne jest przejście kursu, a potem zdanie egzaminów. Kurs trwa dwa tygodnie i jest podzielony na dwie części. Pierwsza to teoria, w tym zasady BHP oraz poznanie urządzenia. To wtedy przyszły operator uczy się o każdym komponencie wózka, dowiaduje się, czy sprzęt ten ma na pewno koła gumowe i jakie zestawy kołowe do wózków widłowych są niezbędna w ramach serwisu.

Druga część to praktyka, podczas której pracownik uczy się rzeczywistej obsługi tego sprzętu.
Zwieńczeniem kursu są egzaminy i dopiero pozytywne zdanie części teoretycznej oraz praktycznej pozwala otrzymać niezbędne uprawnienia.

Ciekawostką jest to, że na kurs na wózki widłowe pracownik może wybrać się samodzielnie, przeprowadzają je chociażby autoryzowane przez Urząd Dozoru Technicznego punkty. Coraz częściej to jednak pracodawca organizuje takie kursy nawet w miejscu pracy. Dzięki temu kilku pracowników z jednego przedsiębiorstwa może skorzystać z kursu. To niewątpliwie jedna z najczęściej realizowanych inwestycji w kadrę, biorąc pod uwagę pracę w magazynach, halach przemysłowych, fabrykach czy hurtowniach.