Jaki zbiornik na deszczówkę do domu jednorodzinnego?

Od kilku lat w Polsce popularność zyskuje zbiornik na deszczówkę. Jak sama nazwa wskazuje, jest to większych rozmiarów pojemnik, w którym z powodzeniem można gromadzić wodę deszczową. Jest to sposób nie tylko na zmniejszenie comiesięcznych rachunków, ale także kolejny krok w stronę ochrony środowiska. Wodę pozyskaną w ten sposób można spożytkować na kilka różnych sposobów. Co warto wiedzieć, zanim kupimy zbiornik na deszczówkę?

Wśród zbiorników możemy wyszczególnić dwa rodzaje: zbiornik podziemny oraz naziemny. Pierwszy z nich, który jak wskazuje nazwa, umieszczony jest pod ziemią, to rozwiązanie polecane osobom, które mają duże zapotrzebowanie na wodę, szczególnie dla właścicieli gospodarstw rolnych. Najmniejsze z nich mają objętość 2000 litrów, a dodatkowym atutem jest możliwość dowolnego ich łączenia. Podstawowa wersja pojemnika podziemnego pobiera wodę z rynien. Producenci oferują także bardziej zaawansowane systemy, wyposażone w specjalne filtry oraz czujniki.

Drugim rodzajem są pojemniki naziemne. Przypominają one najzwyczajniej w świecie beczki, które są ustawione tuż przy domu, tak by gromadziły jak największą ilość wody (np. spływającej z dachu). Są one zauważalnie mniejsze, ponieważ jeden taki zbiornik zapewnia magazyn na 300 do 2000 litrów. Oczywiście niepodważalnym atutem tego typu zbiorników jest dużo niższy koszt zakupu oraz ich instalacji.

Do czego można wykorzystać zgromadzone zapasy wody? Przede wszystkim będzie to dbanie o ogród i uprawy, jednak jeżeli zaopatrzymy się w specjalne instalacje, będziemy mogli wykorzystać deszczówkę do prania lub zmywania naczyń.

Artykuł powstał we współpracy z firmą: https://oczyszczalnie24.eu/